400 Yıllık Görkemli Yapı Sultan Ahmet Camii

‘Mavi Cami’ olarak da anılan ihtişamlı yapıyı zamanın padişahı I.Ahmet, hocası Mimar Sinan olan Mimar Sedefkar Mehmet Ağaya yaptırmıştır.  Sultan I. Ahmet caminin yapımına büyük bir servet ayırmıştır, cami için çok çabalamıştır. Cami ile bizzat ilgilenen Sultan I. Ahmet cami temeli için ilk kazmayı da bizzat kendi atmıştır. 1609 yılında yapımına başlanan cami 1616 yılında tamamlanmıştır.

Sultan Ahmet Camii’ne ‘Mavi Cami’ denmesinin sebebi ise caminin içinde bulunan binlerce İznik çinisinin çoğunlukla mavi renkte olmasından dolayıdır. Ayrıca özenle yapılmış 200den fazla vitray cam sayesinde cami hem çok aydınlık hem de çok ferahtır.

Caminin 6 minareli olmasının da bir hikayesi var. Sultan I. Ahmet caminin minarelerini altın kaplama yaptırmak istiyormuş. Caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağaya caminin minarelerini ‘altın’dan yap demiştir. Bu istediğin çok maliyetli ve zor olacağını bilen Mimar Sedefkar Mehmet Ağa camiyi altından değil de ‘altı’ minareli inşa etmiştir. Hatta bu sebepten dolayı halktan tepki görülmüştür. Sebebi ise o dönemde 6 minareli tek cami Kabe’deymiş, halk kutsal yerlere saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle 6 minare yapılmasını eleştirmiştir. I. Ahmet bu sorunu çözmek için Kabe’ye 7. minareyi yaptırmış ve halkın sevgisini kazanmıştır.

Sultan Ahmet Camii Türkiye’nin tek 6 minareli selatin(sultanlar,padişahlar) cami olma özelliğini taşır. Ayrıca Sultan Ahmet Cami’nin kubbe ve tavan işlemeleri 1985 yılında İstanbul Tarihî Alanları (Zones historiques d’Istanbul) adıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir. İstanbul’a yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken muhteşem bir yapıdır  Sultan Ahmet Camii..

Alime Demir
Resim Editörü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*