Ali Sami YEN Kimdir?

Ali Sami YEN 20 Mayıs 1886’da İstanbul Kandillide doğup 29 Mayıs 1951 yılında 65 yaşındayken vefat eden bir Galatasaray efsanesidir. Zamanın ünlü edebiyatçıları arasında yer alan Şemsettin Sami’nin ikinci oğludur. Babasının Türk Edebiyatına katkısı üzerine sayfalarca kitap yazılabilecek kadar büyük bir edebiyatçıdır. Annesi Emine Frasheri hakkında is ne yazık ki tam tersi, hemen hemen hiç bir bilgi bulunmamaktadır.  

Ali Sami 1934’de Soyadı Kanunu ile YEN soyadını aldı. YEN soyadının almasının temelinde  “yen-” fiili yatmaktadır. Burada Ali Sami YEN’in o efsane olmuş sözü aklımıza geliyor. “Maksadımız İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmektir.”  

Ali Sami YEN lise eğitimini İstanbul da Galatasaray Lisesinde gördü. Ekim 1905’de ise başarıları tarihe bile sığmayacak kadar büyük Galatasaray’ı yakın arkadaşlarıyla beraber kurdu. Kurduğu takımın büyük bir futbolcusu ve ilk kaptanıydı. 1907 de Galatasaray – Kadıköy maçında ayağının kırılması üzerine maalesef futbolculuk kariyeri bitti. Buna rağmen Galatasaray dan kopmadı ve kendi kurduğu takımın yönetimine devam etti. 1905 – 1918 yılları arasında 13 yıl, 1925′ de 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet vermiştir.  

Galatasaray’a verdiği katkıların dışında da önemli ilklere imza atmıştır. Moda – Kadıköy maçında hakemlik yapmıştır. Bununla ilk Türk Hakem sıfatını almıştır. Türkiye’nin ilk spor müzesi olan Galatasaray müzesi’ni 1915’de kurmuştur. Ayrıca Türkiye-Romanya maçında teknik direktörlük yaparak ilk Türk teknik direktör ünvanını almıştır. 

29 Temmuz 1951 günü kalp krizi sonucu hayata veda eden Ali Sami YEN’in en büyük eseri Galatasaray’ın 114 yıllık tarihi de ilkler ve başarılarla doludur. 1 UEFA Kupası, 1 UEFA Süper Kupası, 21 Süper Lig Şampiyonluğu,17 Türkiye Kupası, 5 TFF Süper Kupasını müzesinde bulundurmaktadır. 

Türk Futbolunda ilkler ve enlerdir Ali Sami YEN… 

Evren AKTÜRK
Spor Editörü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*