BAŞLARKEN…

Yazı yazmak, insanoğlunun en eski eylemlerinden biridir. Geçmişin ilkel insanından günümüzün modern insanına bu süreçte birçok insan yazma gereği duymuştur. İnsanoğlu ölümsüz olmayı denemiştir. Bunun yolunu da yazarak bulmuştur.

Yazının kökeni eski ilkel topluluklara dayanır. Günlük yaşam aktivitesi hayatta kalmak ve barınmak olan ilkel insan, hayatı ve doğayı anlamaya çalışmıştır. Bir süre sonra bu serüven kendini anlatmaya, çevresinde olanların şahitliğini yapmaya doğru evrilmiştir. Mağara duvarlarına, ellerindeki deri taş ve kemik parçalarına kendilerini işlemişlerdir. Simgeler genellikle yaşadıkları gündelik faaliyetler (doğum, ölüm, avlanma, dini törenler ve sosyal ilişkiler) hakkında bilgi vermiştir. Böylece bu şekiller onların yaşamı hakkında kendilerinden sonrakilere ayna tutmuştur.

Sivil medeniyetin ilerleyişi avcı-toplayıcı insanoğlunun bir devrim yapmasıyla olabilmiştir. Eskinin ilkel toplumu gelişimde patlama yaşatan tarım faaliyetini keşfetmiştir. Tarım insanoğlunun hayat tarzını baştan aşağı değiştirmiştir. Yazının ilkel hali bu tarım topluluklarında tarih sahnesine çıkmıştır. Ortadoğu’nun kadim tarım devletleri yazıyı tüm dünya ile tanıştırmışlardır.

Yazı düşünen ve doğayı anlamaya çalışan bu modern insan için ikinci bir devrim olmuştur. Artık tüm insan etkinlikleri kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Kimi içinde yaşadığı ihtiraslı aşkını kimi kazandığı zaferleri kimisi de insanlık için öğretilerini yazma gereği duymuştur. Bu iletiler yazan kişiden çıkıp sonsuz zamana iletilmiştir. Yazı sayesinde birçok faklı medeniyetten, dünyaya mâl olmuş kralları kâşifleri düşünürleri bilim insanlarını şairleri bilmekteyiz. Yazılar adeta onları yazanların ete kemiğe bürünmüş hali gibidir.

Bugünün insanı da yazma eylemini devam ettirmektedir. Atalarından miras aldıkları bu sonsuz hazineyi koruyor ve daha ileri seviyeye taşımaya çalışıyorlar. Bu bağlamda artık hayatımızın içinde başka yazı türlerini kullanmaktayız. Bunun bir örneğin hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olan bilişim dilidir. Görüldüğü üzere yazı insanlık tarihinde çok farklı şekilde var olmuştur. Geçmişin mağara resimleri de günümüzün dijital yazı dili de aynı amaca hizmet etmektedir. Bu amaç ise insanın kendini anlatma çabasından başka bir şey değildir. Geleceğin gelişmiş insanının da amacı eski ilkel atalarından farklı olmayacaktır.

5/5
IMG_20190122_213249_392

Umut ŞEKERCİ
Kitap Editörü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*