Dünya Düz mü?

Son zamanlarda düz dünya teorisi hakkında görüşler arttıkça insanlık bu soruyu daha sık sorar oldu. Bu soru gezegenimiz hakkında doğru olduğunu bildiğimiz her mantıklı açıklamaya karşı çıkıyor ve değişimden korkan her insan için korkutucu bir şey. Çünkü öğrendiğimiz her şey birer yalan mıydı?

Bu konu hakkında kafa patlatan Araştırmacı olan Dave Murphy’e göre bazı yanlış bildiğimiz gerçekler var. Murphy’e göre üzerinde yaşadığımız dünya bir tabak gibi düz ve ortasında Kuzey Kutbu ,kenarlarında ise Güney Kutbu var. Hatta bu teorisini daha da ileri taşıyor. Ona göre Güneş ve Ay hakkında bildiğimiz bilgiler büyük bir yalandan ibaret. Güneş’in ve Ay’ın çok daha küçük ve bize çok daha yakında olduklarını söyleyen Murphy’nin Dünyamızın düz olduğunu savunduğu 4 durumdan bahsedelim.  

1.) Ufuk Çizgisi Yanılgısı

Bizim görüş mesafemiz söylenene göre 4,82 km. Yani 4,82 km ilerisinde teknelerin ufuk çizgisinin altına düştüğünü görüyoruz. Mesele şu ki, bir tekne ufuk çizgisinden kaybolduğu zaman bir teleskopla bakarsanız yeniden görüş alanınıza gelir. Yani ufuk çizgisinin öbür tarafına teknenin geçmediği aşikardır.   

2.) Tuz Düzlüğü

Bolivya’da Salar de Uyuni denilen bir yer, bir tuz düzlüğü, tam olarak 160 km uzunluğunda ve 128 km genişliğinde ve kusursuz bir şekilde düz. Bu düzlüğe yağmur yağdığı zaman bir miktar su birikir ve mükemmel bir ayna gibi görünür. Peki Dünya yuvarlak ise bu nasıl olabilir?

Eğer bu tuz düzlüğünün bir ucunda iseniz, buradan 168 km ötedeki diğer bir ucu mükemmel bir şekilde görebilirsiniz. Bu da Murphy’e göre Dünya’nın düz olduğunun bir başka kanıtıdır.

3.) Dünyanın Eğimi Yalanı

Bir uçak düşünün. Eğer pilot Dünya’nın eğimi etrafında uçuyor ise her beş dakikada bir burnunu aşağıya doğru yönlendirmeli. Ama daha da ilginç olan şey uçağın içinde bulunan Jireskop cihazları. Uçağın içinde yapay bir ufuk vardır ve Jireskoba dayalıdır. Normal bir düz yüzeyde Jireskopu ne kadar bükerseniz veya eğerseniz eğin Jireskop dik durur. O halde uçağın Jireskopu varsa, uçak Dünya’nın eğimini takip etmeye başladığında Jireskop dik dururdu. Bu demektir ki cihazın yapay ufuk çizgisi geriye doğru gitmesi gerektiği fakat gerçekte böyle olmuyor. Bu Murphy’e göre uçakların düz bir yüzeyde uçtuğunun kesin kanıtıdır.  

4.) Neden Ekvatorda Kara Var?

Su kayadan, topraktan daha hızlı hareket eder. O zaman suyun Ekvator’da toplanması gerekir düşüncesi neden saçma gelebilir ki? Islak bir tenis topu düşünün. Eğer bu topu döndürürseniz, göreceksiniz ki su tenis topunun ortasından fırlar. Yani bütün su tenis topunun ortasında toplanır.  Peki o zaman neden Ekvator’da kara var?   

Sonuç Olarak

Evet buraya kadar şöyle diyor olabilirsiniz. Böyle şey mi olur ya? Size hak veriyorum. Bu konunun doğru olması bizi korkutuyor olabilir fakat bunu sorgulama özgürlüğüne sahip olmakta bir o kadar sevindirici bizim için. 

Bu çelişkili duruma yapılmış en güzel yaklaşım ise bilim kurgu yazarı Isaac Asimov aittir.

İnsanlar Dünya’nın düz olduğunu düşündüklerinde yanılıyorlardı. İnsanlar Dünya’nın yuvarlak olduğunu düşündüklerinde de yanılıyorlardı. Ama sen Dünya’nın düz olduğunu düşünenlerin yanılgısıyla onun küre olduğunu düşünenlerin yanılgısının aynı olduğunu düşünürsen, Senin yanılgın ikisinin toplamından daha fazla olur.  

Isaac Asimov

Murphy’nin bu konuyla ilgili Makedonya televizyonlarında gösterilen söyleşiyi izlemek için İzle butonuna tıklayın. 

Yusuf ŞAHİN
Teknoloji Editörü

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*