2018’de Hayatımıza Giren Bilim Kurgu Filmlerinden Alınan 5 İcat

Gelecek korkutucu, heyacan verici ve aynı zamanda öngörülmez olabilir. Buna rağmen bilim kurgu filmleri insanoğlunun geleceğini şekillendirmesi için tahminlerine devam ediyor.

Aslında popüler kültürümüzde çoğu buluş bu filmler sayesinde hayatımıza girmiştir. Şimdi ise 2018’de yayınlanan bilim kurgu filmlerinden hayatımıza girmiş ve girecek olan 5 buluşdan bahsetmek isterim.

1. IRL Gözlükler

Ivan Cash ve Scott Blew tarafından icat edilen bu gözlükler. IRL gözlükler olarak adlandırılmaktadır. Özel polarizeli lensleri sayesinde sizi sadece ultraviyole ışınlardan korumakla kalmıyor, ekranlardan çıkan radyasyon bloklarına karşı da koruyor.

2. The Tile Mite

Bu cihaz sayesinde artık kaybetmekten sıkıldığımız küçük alet edevatların kaybolma sorunlarından kurtuluyoruz. 

Basit bir bluetooth sensöründen oluşan bu cihaz hayatımızı kolaylaştıracağa benziyor.

Not: Gizlice takip etmek istediğimiz kişiler için de kullanılabilir.

3. Boyama Robotu Scribit

Bu akıllı mı akıllı boyama rabotu boyacılık mesleğini bitireceğe benziyor. Öyleki bu robot herhangi bir beyaz duvarı bir başyapıta dönüştürebiliyor.

Halen piyasada olmayan Scribit 16 Nisan 2019’da Milan da müşterisine sunulmayı bekliyor.

4. Myo Kol Bandı

Myo kol bandı, kaslarınızdaki kasılmalara ve kolunuzun hareketlerine bağlı olarak bilgisayarda çeşitli hareketleri tetikleyen bir jest denetleyicisidir.Bir slayt gösterisi sunumunu kontrol etmek, AFK iken video oynatmayı kontrol etmek, oyun oynamak ve daha fazlası gibi çeşitli uygulamalar için tasarlanmıştır.

5. The Breaze Mask

Solunum maskesi, günlük yaşantımız  boyunca bizi tehdit eden partikülleri ve bakterileri filtreler. Maske rahatça nefes almamıza izin verir, nefes alırken baskı altında hissetmezsiniz ve nefes verirken nem oluşturmaz, bu da optimal bir konfor yaşamanızı sağlar.

DSC_0083

Yusuf ŞAHİN

31.01.2019