Hasan SABBAH ve Fedaileri’nin Dünyasına Girmeye Var mısınız?

Tarihin ilk suikast timi. Hatta teknoloji dünyasında bir oyuna esin kaynağı olmuş gizemli bir örgüt. Günümüz dünyasında benzerine çok nadir tanık olduğumuz tarihi olaylar serisi. Başrolde Hasan SABBAH, odak noktasında Haşhaşiler. Okuduğunuz her satırda tüylerinizi diken diken edecek bir eser. Gerek üslubunun akıcılığı gerekse olayların hayranlık uyandıran kurgusu sebebiyle tam anlamıyla bir başyapıt. Bir defa okumaya başladığınızda o tılsımlı dünyadan kendinizi kurtaramayacaksınız.

Vladimir BARTOL’un kaleminden çıkmış FEDAİLERİN KALESİ ALAMUT herkesin kitaplığını süslemesi gereken eşsiz bir eser. Yapıtı okumaya başladığımda kendimi esrarengiz bir kurgunun içinde buldum. Bir an gözümü kapatıp açtığımda kendimi Alamut Kalesi’nin insanı tam anlamıyla sarıp sarmalayan, gözleri ışıltısı ile parıldatan o ihtişamlı surlarında ve bahçelerinde buldum. Sayfalar arasında yolculuk ettikçe alelade bir insanın acımasız, kusursuz ve hepsinden de önemlisi sarsılmaz bir inançla efendisine bağlı bir fedaiye dönüşmesine şahit oldum.

Dönem Büyük Selçuklu Devleti. Sultan Melik Şah, baş vezir Nizamülmülk. Devletin siyasi, askeri ve dini yönden karışıklık içinde olduğu bir dönem. Devrin insanlarının, kurtuluşu ve huzuru farklı oluşumlarda aramaya başladığı yıllar. Bu çalkantılı yıllarda Hasan SABBAH’ın kıvrak zekâsı ve olağanüstü bir şekilde kitleleri etkileme yeteneği ile yeni doğan bir dini, askeri, düşünce hareketi olan Bâtınilik. Kitabın tasvirleri ve karakter tahlilleri o kadar gerçekçi ki kitabı okuduğumda Hasan SABBAH’ın ete kemiğe bürünüp karşımda durduğuna, nefesini ensemde hissettiğime şahit oldum. Öte yandan Hasan SABBAH ve yakın arkadaşı Nizamülmülk arasındaki sevgi ve sadakatin önce kin ve nefrete daha sonrasında ise intikama dönüşmesine, ilerisinde ise bu ikilinin arasında geçen kanlı satranç oyununda taşların birer birer düşmesini gözlerinizi kırpmadan izleyeceksiniz. 

Bu eseri okurken dikkat etmeniz gereken nokta hiçbir detayı kaçırmamanızdır. Aksi halde üzerinizdeki tılsım bozulabilir ve oyun dışında kalabilirsiniz. Keyifli bir serüven yaşamanız dileğiyle.

Umut ŞEKERCİ
Kitap Editörü

İnstagram : @sekerciumut

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*