Kelebek Etkisi

Bundan önce elbette Kelebek Etkisi hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Peki özünde bu teori neler barındırıyor?

Genel olarak Kelebek Etkisi teorisi Brezilya’daki bir kelebeğin kanat çırpması sonucu Texas da fırtınaların oluşması düşüncesidir. Bu size çok saçma gelebilir. Tabi ki de bir kelebeğin kanat çırpması fırtınalara sebep olmaz.

Dünyada milyonlarca kelebek var. Eğer bunların hepsi bir fırtınaya sebep olsaydı, dünya geneline bir kaos hakim olurdu. Buradaki asıl mesele Kelebek Etkisi teorisi bize ne anlatmak istiyor, temelindeki asıl düşünce ne, bunu anlamaya çalışalım.

Bu konuyla ilgili en güzel örnek ise Mr. Nobody filminde çok güzel anlatılmaktadır. Filme göre başrol oyuncusunun elindeki kağıda yağmur yağmasının sebebi; iki ay önce Brezilyadaki bir işçinin kaynattığı yumurtayı ocakta unutması sonucu hararet odada mikro-iklim yaratmış ve sıcaklığı azıcık değiştirmiştir. Böylece 2 ay sonra, dünyanın diğer ucunda sağanak yağış başlamasına sebep olmuştur.   

Ekran Alıntısı
Ekran Alıntısı2

Kelebek etkisi Teorisinin temelindeki fikir matematikçi ve meteroloji uzmanı olan Edward Lorenz tarafından 1960’da ileri sürmüştür. Lorenz hava durumlarının tahmin edecek bilgisayar modelleri üzerinde fazlasıyla kafa patlatmıştır. Yaptığı modellerde giriş değerlerine yaptığı küçük değişikliklerin, sonuçları şaşırtıcı derecede değiştirdiğini gözlemledi.

Lorenz yaptığı çalışmalarıyla giriş değerlerindeki küçük değişikliklerin, sonuçlarda önemli etkiler yaratmasıyla uzun dönemde yapılacak hava tahminlerinin zor ama imkansız olmadığını öne sürdü.

Yusuf ŞAHİN
Teknoloji Editörü

E-Posta : kultureviweb@gmail.com
İnstagram : yusuf.sahin14

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*