Mezuniyet Memuriyet Açmazı

Gelişmekte olan ve nüfusunun %16’sını 15-24 yaş grubu gençlerin oluşturduğu ülkemizde, genç nüfusun istihdam edilmesi, toplum hayatına ekonomik özgürlüğünü almış bir şekilde kazandırılması, ülke geleceğinde söz ve yetki almasının önündeki engellerin kaldırılması 2023 vizyonunun ayrılmaz parçalarından olmalıdır. Uzun yıllar alan bir dizi eğitimin nihayetinde, lisans eğitiminin ardından sona eren sürecin; özünde yeni bir hayat mücadelesinin başlangıcı olduğu ve bu yaşa kadar elde edilen bilgi ve birikimlerin yeni yaşam ve dünya düzeninde belirleyici olacağı hatırdan çıkmamalıdır.

graduation-995042_1280

Türkiye gibi kalkınma hızı yüksek ancak yeterli olmayan ülkelerde iş gücüne sağlanacak her katılımın geleceğin inşasında bir tuğla vazifesi göreceği açıktır. Dolayısıyla günümüz Türkiye’sinde “devletin malı deniz” ya da “garanti iş” gibi kör düşüncelerden, “memleketi sen mi kurtaracaksın” gibi bilinçsiz söylemlerden arınarak girişilecek her eylem geleceğimizin aydınlanmasında belirleyici faktör olacaktır. Hiç şüphe yok ki, dünyayı tanıyan, at gözlüklerini çıkaran, ideolojik saplantılardan kurtularak siyaset üreten, tasarlayan, geliştiren, ürününü ve düşüncesini ihraç edebilen bir gençlik anlayışına sahip olunduğunda hakiki manada bağımsızlığa kavuşmuş olacağız. Hayal etmeden, ileriyi düşünmeden, mücadele etmeden süren devlet ve millet hayatının faturasını defalarca ödemiş bir ülke olarak, devlete atanmayı çare ve hedef görme gibi bir mecburiyetimiz yoktur.

Akademik başarıların düşük olması, zihinlere değil inşaya yatırım yapılması, iş kollarının daralması beraberinde gelecek kaygısını, motivasyonsuzluğu getiriyorsa; çözüm, toplumun her kademesinden başlayacak bir yapılanmayı tesis etmek, bu gayrete en cesur desteği verebilmektedir. Bireysel gelişmeyi tamamlamadan, toplumsal kararlara katkı sağlayacak fikirleri üretmeden, sosyalleşmenin önündeki engelleri kaldırmadan yetişecek her genç birey ülkeye demografik katkı haricinde fayda sağlamayacaktır.

Üniversite hele bir bitsin” hedefinin sonu hezeyandır. Mesele bireyin kendini kurtarması ise bunun birçok yolu vardır fakat hedef, ülkenin kalkınması ve kurtulması ise tam da burada yüklenecek tarihi ve ahlaki sorumluluğun farkında olmak ve bu anlayışla hareket etmek geleceğin kapısını aralayacaktır. Devlet kadrolarında artacak yığılma, hizmet sektörlerinde görülebilecek artış; gelişmekte olan ülkelerin en büyük problemi olan cari açığın artmasına ve buna bağlı ekonomik darboğazların yaşanmasına etkide bulunacaktır. Katma değeri olan, ihracat niteliği yüksek her sektörden ürünün oluşturulması ve geliştirilmesi hem bu yükü hafifletecek hem de her sahada istihdamın artışına katkıda bulunacaktır. Diplomayı aldıktan sonra bu anlayışın her mezun kardeşimde olması dileğiyle… Katma değerli günler!

Onur BAĞDAT
Gündem Editörü

İnstagram : @onurbagdat

Twitter : @bagdatonur

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*