NEVRUZ GELENEĞİ

Nevruz Geleneği

Nevruz ilkbaharla gelen yeni bir yılın başlangıç gününe verilen isimdir. Farsça kökenli bir kelime olan nevruz Anadolu’da farklı adlandırmalarla anılmaktadır: Gün Dönümü, Baba Martı, Sultan Nevruz, Yumurta Bayramı, Mart Bozumu.

Nevruz esas itibarıyla Türklerin Ergenekon’dan çıkışlarının da yıldönümüdür. İnsanların çoğu evlere, yurtlara kapanarak yaşamak zorunda kaldıkları kış mevsiminden kurtuldukları gün, insanlığın suyu, ateşi, toprağı, havayı ve bunca nimeti veren tanrıya karşı teşekkürünün de ifadesidir.

 Nevruz Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Kırım ve Balkanlara kadar içinde Azerbaycan ile Rusya Federasyonu bünyesindeki Tataristan da dahil tüm dünyada 21 Mart Ergenekon/Nevruz bayramını Milli Bayram olarak ilan etmişlerdir. Türkiye’de ise 1995 yılından itibaren tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelmiştir. İnsanların çoğu evlere, yurtlara kapanarak yaşamak zorunda kaldıkları kış mevsiminden kurtuldukları gün, insanlığın suyu, ateşi, toprağı, havayı ve bunca nimeti veren tanrıya karşı teşekkürünün de ifadesidir.

Konuya böyle geniş açıdan baktığımızda, Nevruz bayramının kökeninin İslamiyetin doğuşundan çok daha öncelere dayandığını görürüz. Bu nedenle, Nevruz bayramının Alivilikle, Sünnilikle veya benzeri yapılanmalarla doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır. Yani Nevruz herhangi bir mezhebin, herhangi bir dinin, herhangi bir tarikatın veya cemaatin bayramı değildir. Nevruz’u bir ayrılık unsuruna dönüştürmek, öncelikle Nevruz’un ruhuna aykırıdır.

“Cumhuriyetin temeli yüksek Türk kültürüdür” diyen Atatürk’ün, Nevruz kutlamasına bizzat katılması onun aslında her şeyi ne kadar ayrıntılı düşündüğünün bir göstergesidir.

Bir milleti ayakta tutmak sadece askeri muharebelerin zaferleri ile değil kültürü canlı tutmak ile mümkündür.

Türk milleti için önem taşıyan bu kıymetli geleneğimizi korumalıyız, geliştirmeliyiz ve bütün incelikleriyle yaşatmalıyız.

M. Kemal ATATÜRK

Oğuzhan SANCAR
Blog Editörü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*