ONURLANDIRILMALIDIR ÇANAKKALE…

Onurlandırılmalıdır Çanakkale

Çanakkale Destanı bizim için muma üflemek gibi bir şey, “ Ortalık kararınca her şey biter. ” diyen kişi artık yok. Evet hava karardı ama gün ışığı geri gelince, gözyaşı yerini ışığa bırakınca, satırlar dolu bir destan orada olacak. Zaten bu yüzden “ Ulu Önder var; Mustafa Kemal artık yok. 

Gelibolu’da, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda şehit düşen, öne atılan kahramanlardır bugünlerimizin mimarı. Onlar ölü değildir. Onlardır ki mücadeleriyle, kahramanlıklarıyla geleceğe kalanlar. Bugün özgür biri olarak aldığımız her nefesin, içtiğimiz her damla suyun, yediğimiz her lokma ekmeğin sahibidir onlar.

Bu nasıl bir kahramanlıktır? Bu nasıl bir fedakarlıktır?  Bir komutan düşünün askerine ölmeyi emrediyor. O asker de düşünmeden namusu için vatanı için ölüme koşuyor. Bu alnı öpülesi askerin Hz. İsmail’den, emri veren komutanın Hz. İbrahim’den farkı yok. İstiklal şairimizin dediği gibi “ Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi.”

İşte burada bize Türk Ulusuna bir görev düşüyor. Bir daha orta çağın saplantılı karanlığına düşmeden medeniyet yolunda, bilim yolunda çalışacağız ki bir daha Çanakkale Destanı yazılmasın. Çünkü bir dahaki sefere ne bizi kurtaracak bir Mustafa Kemal, ne Seyit Onbaşı ne de bu destanı kaleme alacak bir Mehmet Akif bulamayabiliriz.

Geçmişin acıları telafi edilemeyebilir ama bunu bilmekten doğan adelet duygusuyla yaşayabilmek de bize düşer.

Çanakkale unutulmamalıdır. Onurlandırılmalıdır…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*