Robot Eğitim Programı “AI”

Yeni bir eğitim programı yapay zeka programlarına her şeyi bilmediklerini hatırlatabilir.

Robotları, kendi kendini süren arabaları ve diğer otonom makineleri çalıştıran AI programları, gerçek dünyadaki ilk buluşmalarından önce genellikle simüle edilmiş  ortamlarda çalıştırılır. Ancak bir AI’nIn sanal gerçeklikle karşılaşmadığı durumlar, gerçek hayattaki karar vermede kör noktalar haline gelebilir. Örneğin, acil durum aracı olmayan sanal bir şehir manzarasında eğitilmiş bir robot, sirenleri duyarsa bir yaya geçidine girmeden önce duraklatılması gerektiğini bilemeyebilir.

Dikkatli olan makineler oluşturmak için, MIT’den bilgisayar bilimcisi Ramya Ramakrishnan ve arkadaşları, bir insan göstericinin AI’nın eğitimindeki boşlukları tanımlamasına yardımcı olduğu bir simülasyon sonrası eğitim programı geliştirdi. 31 Ocak’ta yayınlanan AAAI Yapay Zeka Konferansında Ramakrishnan, “Bu, AI ‘nın gerçek dünyada güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlıyor” diyor. Mühendisler gelecekte daha iyi simülasyonlar tasarlamak için AI’nin kör noktaları hakkındaki bilgileri de kullanabilirler..

Deneme süresi boyunca AI, insanın simülasyonundan tanımadığı eylemleri etkileyen çevresel faktörleri not eder. İnsan AI’nın beklemeyeceği bir şey yaptığında – yol hakkı olmasına rağmen yaya geçidine girmekte tereddüt etmek gibi – AI, sirenler gibi daha önce bilinmeyen öğeler için çevresini tarar. Eğer AI bu özelliklerden herhangi birini tespit ederse, insanın sanal dünyada öğrenemediği bazı güvenlik protokollerini takip ettiğini ve bu tür durumlarda insanın yargısını ertelemesi gerektiğini varsayar.

Ramakrishnan ve meslektaşları bu kurulumu ilk önce basit programlar olan AI programlarını eğiterek ve ardından kör noktalarını insan karakterlerinden daha gerçekçi, ama yine de sanal dünyalarda öğrenmelerini sağlayarak sınamıştır. Araştırmacıların şimdi sistemi gerçek dünyada test etmesi gerekiyor.

5/5

Yusuf ŞAHİN
Teknoloji Editörü

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*