Geceleri Geç Uyuyorsanız Alzheimer Riski Altında Olabilirsiniz

Geceleri çok mu geç yatıyorsun? Yeterli uyku uymuyor musun? Ertesi gün bunu telafi ederek uyku yoksunluğu endişelerini hafifletebilir misin?  

Bilim insanlarının yapmış olduğu yeni bir çalışmaya göre; tek bir uykusuz gecenin bile sonunda Alzheimer hastalığına yol açabilecek zararlara neden olabileceğini göstermektedir.

Hepimiz yavaş yaşlanmak ve yaşlılığa kadar sağlıklı ve genç kalmak istiyoruz. Ancak sakin günlerin ve kaygısız yaşam tarzının ideal emeklilik vizyonu, zayıf fiziksel ve zihinsel sağlık gibi yaşlı insanları etkileyen faktörlerle kolayca gölgelenebilir. Alzheimer ve demantia, 60 ve üzeri yaş aralığında insanları etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir.

Neyse ki, bugünün bilim adamları, Alzheimer ve diğer hafıza kaybı rahatsızlıklarını önleme yollarını arıyorlar. Maryland’deki Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Dr.san Shokri-Kojori, bir gece uyumayan 20 kişiyi kapsayan bir çalışma yürütmüştür.

Araştırmaya göre, uykusuz bir gecenin beyindeki beta-amiloid proteini üretimini% 5 arttırdığını gösterdi.

Bu protein aslında hafıza kaybına neden olan etkenlerden biri olarak bilinmektedir, bilim bize beyinlerdeki beta-amiloid protein miktarının hafıza kaybının derecesini belirlediğini söylemektedir. Beta-amiloid az olan kişilerde hafif bellek problemleri yaşarken, beta-amploid proteinlerin artması ile hastalık şiddetlenir. Bu toksik proteinin artması, hafızanın iyi kalması için gerekli olan sinirleri engelleyebilir, böylece Alzheimer’a yol açar.

Uyku eksikliği hafıza kaybı sorunlarına yol açar.

Yeterli uyku uyumak vücudun dinlenmesine izin verir ve aynı zamanda birçok sağlık problemini engeller. Ayrıca, uyku beyindeki beta-amiloid artışını önlemek için çok önemlidir.

Öyleyse, 60 yaşından sonra bile sağlıklı kalmak ve keskin bir hafızaya sahip olmak ister misiniz? Alzheimer’ı önlemek ve hayallerinizi gerçekleştirmek mümkündür. Tedavi, kendinize biraz ihtiyaç duyulan uykuyu vermek kadar basit olabilir!

Ekran Alıntısı

Fatma OĞUZ