Tarihi Orta Mahalle

Trabzon’un her anlamda farklı bir bölgesi olan Akçaabat’ın ‘Orta Mahalle’si; hem tarih hem de coğrafya meraklılarına çok ilginç hikâyeler sunuyor.
Daha çok köftesi ve horonuyla akıllarda kalan Akçaabat, aynı zamanda Doğu Karadeniz kentlerinin içinde tarihi oldukça eskilere uzanan nadir yerlerden biri. Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı döneminin izlerini barındıran Akçaabat’ın ‘Orta Mahalle’ denilen mevkiinde 100’e yakın tescilli tarihi ev bulunuyor. Osmanlı mimarisinin ağırlıkta olduğu bu yapıların bir kısmı yıkılmış olsa da bu tarihi mahalleden Akçaabat Limanı’na, kente ve Karadeniz’e bakmak yarattığı duyguyla ziyaretçilerine tarih sahnesinde bulunma ayrıcalığı sunuyor. Ama bazı kısımları dönüşüm içinde fakat bura korumada sadece çevresinde düzenlemeler mevcuttur.

Buraya fotoğraf çekmek için gittiğimde yaşadığım tecrübeleri anlatacak olursam. Orta Mahalle’yi arabayla değil, yürüyerek dolaşmak gerekiyor.

Mahallenin girişinden, tepelere doğru yürümeye başlıyorsunuz. Eski evlerin büyük ve geniş bahçeli duvarlarının önünden, oradaki yaşama tanıklık ederek geziyorsunuz. Bazı evler birbirini andırsa da her biri farklı mimari sitillere sahip. İlgi çekici evler de mevcuttur mesela yere tam sıfır bulunan evler rampada ayakta kalıyor. Sadece mesken olarak kullanılan bu evler gösterişten uzak olsalar da estetik açıdan oldukça iddialı yapılar. 

Düğün fotoğraf çekimlerini etrafta gözlemleyebilileceğiniz gibi sokakta oynayan çocuklara da tanıklık edebilirsiniz.
Mekan önerisi olarak Tarihi Timurcular Konağı’na gidebilir buranın içini gezdikten sonra dışındaki kafede yemek, içecek vs. ihtiyaçlarını da karşılayabilirsiniz.

Burak Başaran
Fotoğraf Editörü

Daha fazla fotoğraf ve video için;

Instagram : burakbasaraann
Mail burakbasaraann@gmail.com

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*